Microchip Technology MCP130T-475I/TT
MCP130T-475I/TT picture photo
Mfg. Part Number
MCP130T-475I/TT
Manufacturer
Product Category
PMIC - Supervisors
Brief Description
IC SUPERVISOR 4.75V LOW SOT23
Datasheet Download
MCP130T-475I/TT.pdf
Availability of MCP130T-475I/TT
QUANTITY
MCP130T-475I/TT Order Process
Ship out your order
Specifications of MCP130T-475I/TT
Internal Part NumberEIS-MCP130T-475I/TT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Supervisors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Number of Voltages Monitored1
OutputOpen Drain or Open Collector
ResetActive Low
Reset Timeout150 ms Minimum
Voltage - Threshold4.625V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCP130T-475I/TT
Related LinksMCP130T, MCP130T-475I/TT Datasheet, Microchip Technology Distributor
MCP130T-475I/TT Details Description
Related parts for MCP130T-475I/TT
RES SMD 36 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES 0.75 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CABLE 7COND 18AWG BROWN 250' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf