Microchip Technology MCP1316T-46LE/OT
MCP1316T-46LE/OT picture photo
Mfg. Part Number
MCP1316T-46LE/OT
Manufacturer
Product Category
PMIC - Supervisors
Brief Description
IC SUPERVISOR 4.60V P-P SOT23-5
Datasheet Download
MCP1316T-46LE/OT.pdf
Availability of MCP1316T-46LE/OT
QUANTITY
MCP1316T-46LE/OT Order Process
Ship out your order
Specifications of MCP1316T-46LE/OT
Internal Part NumberEIS-MCP1316T-46LE/OT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Supervisors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Number of Voltages Monitored1
OutputPush-Pull, Totem Pole
ResetActive Low
Reset Timeout140 ms Minimum
Voltage - Threshold4.6V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCP1316T-46LE/OT
Related LinksMCP1316T, MCP1316T-46LE/OT Datasheet, Microchip Technology Distributor
MCP1316T-46LE/OT Details Description
Related parts for MCP1316T-46LE/OT
XFRMR LAMINATED 30VA THRU HOLE datasheet.pdf
TVS DIODE 170VWM 288.75VC AXIAL datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 5.49KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
RES SMD 1.6M OHM 1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
FFC 1 TYPE D 19 CKTS LGT 305 datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
THERMOSTAT 80 DEG NC 8-DIP datasheet.pdf
6,8UF 400V 10X16 datasheet.pdf