Microchip Technology MCP1318T-46LE/OT
MCP1318T-46LE/OT picture photo
Mfg. Part Number
MCP1318T-46LE/OT
Brief Description
IC SUPERVISOR 4.6V PP/PP SOT23-5
Datasheet Download
MCP1318T-46LE/OT.pdf
Availability of MCP1318T-46LE/OT
QUANTITY
MCP1318T-46LE/OT Order Process
Ship out your order
Specifications of MCP1318T-46LE/OT
Internal Part NumberEIS-MCP1318T-46LE/OT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Number of Voltages Monitored1
OutputPush-Pull, Totem Pole
ResetActive High/Active Low
Reset Timeout140 ms Minimum
Voltage - Threshold4.6V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCP1318T-46LE/OT
Related LinksMCP1318T, MCP1318T-46LE/OT Datasheet, Microchip Technology Distributor
MCP1318T-46LE/OT Details Description
Related parts for MCP1318T-46LE/OT
CAP TANT 0.68UF 16V 20% 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 8.35K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 20-TSSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 220K OHM 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 47 OHM 20SOIC datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 200W datasheet.pdf