Microchip Technology MCP1700T-1202E/MB
MCP1700T-1202E/MB picture photo
Mfg. Part Number
MCP1700T-1202E/MB
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.2V 0.2A SOT89-3
Datasheet Download
MCP1700T-1202E/MB.pdf
Availability of MCP1700T-1202E/MB
QUANTITY
MCP1700T-1202E/MB Order Process
Ship out your order
Specifications of MCP1700T-1202E/MB
Internal Part NumberEIS-MCP1700T-1202E/MB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMCP1700 Datasheet Update 17/Oct/2013
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.2V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)0.15V @ 200mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.3 V ~ 6 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-243AA
Supplier Device PackageSOT-89-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCP1700T-1202E/MB
Related LinksMCP1700T, MCP1700T-1202E/MB Datasheet, Microchip Technology Distributor
MCP1700T-1202E/MB Details Description
Related parts for MCP1700T-1202E/MB
MIC COND ANALOG UNI -42DB datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.9MHZ 8SOIC datasheet.pdf
FILTER COMPACT 0.5A PCB datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .203M 28POS datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
OSC MEMS 5.0196MHZ CMOS SMD datasheet.pdf