Microchip Technology MCP1700T-2502E/MB
MCP1700T-2502E/MB picture photo
Mfg. Part Number
MCP1700T-2502E/MB
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.25A SOT89-3
Datasheet Download
MCP1700T-2502E/MB.pdf
Availability of MCP1700T-2502E/MB
QUANTITY
MCP1700T-2502E/MB Order Process
Ship out your order
Specifications of MCP1700T-2502E/MB
Internal Part NumberEIS-MCP1700T-2502E/MB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMCP1700 Datasheet Update 17/Oct/2013
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output250mA
Voltage - Dropout (Typical)0.178V @ 250mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-243AA
Supplier Device PackageSOT-89-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCP1700T-2502E/MB
Related LinksMCP1700T, MCP1700T-2502E/MB Datasheet, Microchip Technology Distributor
MCP1700T-2502E/MB Details Description
Related parts for MCP1700T-2502E/MB
FIXED IND 1.2UH 725MA 380 MOHM datasheet.pdf
CAP POLYMER 120UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
LED PANEL IND RED TINTED SNAP-IN datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A TO252 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 6.8 OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS SKT datasheet.pdf