Microchip Technology MCP1711T-18I/OT
MCP1711T-18I/OT picture photo
Mfg. Part Number
MCP1711T-18I/OT
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 0.15A 5SOT23
Datasheet Download
MCP1711T-18I/OT.pdf
Availability of MCP1711T-18I/OT
QUANTITY
MCP1711T-18I/OT Order Process
Ship out your order
Specifications of MCP1711T-18I/OT
Internal Part NumberEIS-MCP1711T-18I/OT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMCP1711 Series Data Sheet Update 16/Oct/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.99V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)150mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCP1711T-18I/OT
Related LinksMCP1711, MCP1711T-18I/OT Datasheet, Microchip Technology Distributor
MCP1711T-18I/OT Details Description
Related parts for MCP1711T-18I/OT
TRANSFORMER TRIGGER 5.0MH 2:1:1 datasheet.pdf
IC 8BIT SYNC BINARY DOWN 16-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 3.83M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 600V 30A CHASSIS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 2.2 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 26.7K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf