Microchip Technology MCP1825T-5002E/ET
MCP1825T-5002E/ET picture photo
Mfg. Part Number
MCP1825T-5002E/ET
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 5V 0.5A DDPAK
Datasheet Download
MCP1825T-5002E/ET.pdf
Availability of MCP1825T-5002E/ET
QUANTITY
MCP1825T-5002E/ET Order Process
Ship out your order
Specifications of MCP1825T-5002E/ET
Internal Part NumberEIS-MCP1825T-5002E/ET
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Current LDOs
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package750
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output5V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)0.21V @ 500mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device Package5-DDPAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCP1825T-5002E/ET
Related LinksMCP1825T, MCP1825T-5002E/ET Datasheet, Microchip Technology Distributor
MCP1825T-5002E/ET Details Description
Related parts for MCP1825T-5002E/ET
RELAY TELECOM DPDT 1A 4.5V datasheet.pdf
FITTING COVER COUPLER IVORY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 150PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
RES 120 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 3.57 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MF JR CPI BMI VERT HDR 14CKY datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 42.9MM PANEL MOUNT datasheet.pdf