Microchip Technology MCP2004-E/SN
MCP2004-E/SN picture photo
Mfg. Part Number
MCP2004-E/SN
Manufacturer
Product Category
Interface - Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC LIN BUS BIDIRECT 8SOIC
Datasheet Download
MCP2004-E/SN.pdf
Availability of MCP2004-E/SN
QUANTITY
MCP2004-E/SN Order Process
Ship out your order
Specifications of MCP2004-E/SN
Internal Part NumberEIS-MCP2004-E/SN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMicrochip MCP20xx LIN Transceiver Overview
PCN Design/SpecificationMCP2003,MCP2004 Datasheet Update 24/Oct/2013
MCP2003,4(A) Datasheet Update 18/Nov/2014
Au/PdCu Bond Wire 13/Oct/2015
PCN Assembly/OriginAssembly Site Addition 08/Apr/2015
Assembly Site Addition 08/Apr/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - Drivers, Receivers, Transceivers
Series-
PackagingTube
TypeTransceiver
ProtocolLIN
Number of Drivers/Receivers1/1
DuplexHalf
Receiver Hysteresis175mV
Data Rate-
Voltage - Supply6 V ~ 27 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC N
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCP2004-E/SN
Related LinksMCP200, MCP2004-E/SN Datasheet, Microchip Technology Distributor
MCP2004-E/SN Details Description
Related parts for MCP2004-E/SN
RES SMD 18.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
RES SMD 69.8K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
RES SMD 4.99M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SUB-MIN SKT/CARRIER datasheet.pdf
RES 1.42K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.87 OHM 1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
DIA 4MM 1.2MM PW NPN NC datasheet.pdf
CTV 4C 4#8(TWIN) SKT J/N RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 22POS PIN datasheet.pdf