Yageo MCP200JR-470R
MCP200JR-470R picture photo
Mfg. Part Number
MCP200JR-470R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 470 OHM 5% 2W MELF
Datasheet Download
MCP200JR-470R.pdf
Availability of MCP200JR-470R
QUANTITY
MCP200JR-470R Order Process
Ship out your order
Specifications of MCP200JR-470R
Internal Part NumberEIS-MCP200JR-470R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)470
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient0/ -350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseMELF, 0309
Supplier Device PackageMELF
Size / Dimension0.126" Dia x 0.335" L (3.20mm x 8.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCP200JR-470R
Related LinksMCP200, MCP200JR-470R Datasheet, Yageo Distributor
MCP200JR-470R Details Description
Related parts for MCP200JR-470R
20P MTA156 ASSY 18AWG ORA LF datasheet.pdf
CONN DUST CAP FOR AMP TWIST JACK datasheet.pdf
TVS DIODE 8.55VWM 15.23VC AXIAL datasheet.pdf
CONN 2.0 W/B DL R/A PLUG 38CKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 20 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 32POS SKT datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
MBXL R/A HDR 3ACP+0P datasheet.pdf
CAP ALUM 2400UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
110 SERIES FASTON REC datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf