Yageo MCP200JR-75R
MCP200JR-75R picture photo
Mfg. Part Number
MCP200JR-75R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 75 OHM 5% 2W MELF
Datasheet Download
MCP200JR-75R.pdf
Availability of MCP200JR-75R
QUANTITY
MCP200JR-75R Order Process
Ship out your order
Specifications of MCP200JR-75R
Internal Part NumberEIS-MCP200JR-75R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient0/ -350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseMELF, 0309
Supplier Device PackageMELF
Size / Dimension0.126" Dia x 0.335" L (3.20mm x 8.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCP200JR-75R
Related LinksMCP200, MCP200JR-75R Datasheet, Yageo Distributor
MCP200JR-75R Details Description
Related parts for MCP200JR-75R
FIXED IND 600NH 27A 1.1 MOHM SMD datasheet.pdf
IC FIFO SS 32768X18 15NS 64-TQFP datasheet.pdf
IC REDRIVER I2C 1CH 400KHZ 8SO datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 15POS .3M datasheet.pdf
RES 549 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT PIN datasheet.pdf