Yageo MCP200JR-9K1
MCP200JR-9K1 picture photo
Mfg. Part Number
MCP200JR-9K1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 9.1K OHM 5% 2W MELF
Datasheet Download
MCP200JR-9K1.pdf
Availability of MCP200JR-9K1
QUANTITY
MCP200JR-9K1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCP200JR-9K1
Internal Part NumberEIS-MCP200JR-9K1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.1k
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient0/ -350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseMELF, 0309
Supplier Device PackageMELF
Size / Dimension0.126" Dia x 0.335" L (3.20mm x 8.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCP200JR-9K1
Related LinksMCP200, MCP200JR-9K1 Datasheet, Yageo Distributor
MCP200JR-9K1 Details Description
Related parts for MCP200JR-9K1
RES ARRAY 9 RES 39 OHM 10SIP datasheet.pdf
FUSE AUTO 25A 32VAC/VDC BLADE datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 2POS 3.5MM datasheet.pdf
CAP CER 680PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
RES 0.422 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 140 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 4SKT SLD CUP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
SS TIMR RPT CYCLE, 10S, 110VAC datasheet.pdf