Microchip Technology MCP2022-500E/P
MCP2022-500E/P picture photo
Mfg. Part Number
MCP2022-500E/P
Manufacturer
Product Category
Interface - Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC LIN TXRX ON-BOARD VREG 14DIP
Datasheet Download
MCP2022-500E/P.pdf
Availability of MCP2022-500E/P
QUANTITY
MCP2022-500E/P Order Process
Ship out your order
Specifications of MCP2022-500E/P
Internal Part NumberEIS-MCP2022-500E/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMicrochip MCP20xx LIN Transceiver Overview
PCN Design/SpecificationMCP2021/2/1P/2P Datasheet Update 26/Jul/2013
MCP2021/2/1P/2P Datasheet Update 18/Jul/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package30
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - Drivers, Receivers, Transceivers
Series-
PackagingTube
TypeTransceiver
ProtocolLIN
Number of Drivers/Receivers1/1
DuplexHalf
Receiver Hysteresis175mV
Data Rate-
Voltage - Supply6 V ~ 18 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case14-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package14-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCP2022-500E/P
Related LinksMCP2022, MCP2022-500E/P Datasheet, Microchip Technology Distributor
MCP2022-500E/P Details Description
Related parts for MCP2022-500E/P
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 665K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 48VQFN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 1A DO204AL datasheet.pdf
PTC RESETBLE 6V .350A LOW-R 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS TIN 1MM SMD datasheet.pdf
CAP TANT POLY 470UF 6.3V 2917 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 15V 2214 datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X15MM 24VDC datasheet.pdf
HD 38999 121C 121#23 SKT RECP datasheet.pdf
CAP 330 UF 20% 6.3 V datasheet.pdf