Microchip Technology MCP2025-330E/P
MCP2025-330E/P picture photo
Mfg. Part Number
MCP2025-330E/P
Manufacturer
Product Category
Interface - Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC TXRX LIN 3.3V 70MA 8DIP
Datasheet Download
MCP2025-330E/P.pdf
Availability of MCP2025-330E/P
QUANTITY
MCP2025-330E/P Order Process
Ship out your order
Specifications of MCP2025-330E/P
Internal Part NumberEIS-MCP2025-330E/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMPC25025Y Datasheet Update 14/Aug/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package60
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - Drivers, Receivers, Transceivers
Series-
PackagingTube
TypeTransceiver
ProtocolLIN
Number of Drivers/Receivers1/1
DuplexHalf
Receiver Hysteresis175mV
Data Rate-
Voltage - Supply6 V ~ 18 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package8-DIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCP2025-330E/P
Related LinksMCP2025, MCP2025-330E/P Datasheet, Microchip Technology Distributor
MCP2025-330E/P Details Description
Related parts for MCP2025-330E/P
BATTRAX SLIC DUAL NEG 500A DO214 datasheet.pdf
CAP CER 620PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.1V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 42mA 10-DFN (3x3) datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 50V VMT3 datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP 6.3VDC 330UF 25 MOHM datasheet.pdf