Microchip Technology MCP23018-E/SS
MCP23018-E/SS picture photo
Mfg. Part Number
MCP23018-E/SS
Manufacturer
Product Category
Interface - I/O Expanders
Brief Description
IC I/O EXPANDER I2C 16B 24SSOP
Datasheet Download
MCP23018-E/SS.pdf
Availability of MCP23018-E/SS
QUANTITY
MCP23018-E/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of MCP23018-E/SS
Internal Part NumberEIS-MCP23018-E/SS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package59
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - I/O Expanders
Series-
PackagingTube
Number of I/O16
InterfaceI²C
Interrupt OutputYes
FeaturesPOR
Output TypeOpen Drain
Current - Output Source/Sink25mA
Frequency - Clock3.4MHz
Voltage - Supply1.8 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case24-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package24-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCP23018-E/SS
Related LinksMCP230, MCP23018-E/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
MCP23018-E/SS Details Description
Related parts for MCP23018-E/SS
RES SMD 0.24 OHM 5% 1W J LEAD datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 60MA SYNC 6DFN datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 20% 2812 datasheet.pdf
RES 475 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
INSERT FGG.2B.302. FOR 2LV datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 187K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf