| Internal Part Number | EIS-MCP25050-E/P | |
| PCN Packaging | Label and Packing Changes 23/Sep/2015 | |
| Standard Package | 30 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Interface - I/O Expanders | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Number of I/O | 8 | |
| Interface | CAN (1-Wire) | |
| Interrupt Output | No | |
| Features | ADC, EEPROM, PWM | |
| Output Type | Push-Pull | |
| Current - Output Source/Sink | 25mA | |
| Frequency - Clock | 25MHz | |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 14-DIP (0.300", 7.62mm) | |