Microchip Technology MCP25050-E/P
MCP25050-E/P picture photo
Mfg. Part Number
MCP25050-E/P
Manufacturer
Product Category
Interface - I/O Expanders
Brief Description
IC I/O EXPANDER CAN 8B 14DIP
Datasheet Download
MCP25050-E/P.pdf
Availability of MCP25050-E/P
QUANTITY
MCP25050-E/P Order Process
Ship out your order
Specifications of MCP25050-E/P
Internal Part NumberEIS-MCP25050-E/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 17/Mar/2014
Qualification Copper Bond Wire 17/Jun/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package30
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - I/O Expanders
Series-
PackagingTube
Number of I/O8
InterfaceCAN (1-Wire)
Interrupt OutputNo
FeaturesADC, EEPROM, PWM
Output TypePush-Pull
Current - Output Source/Sink25mA
Frequency - Clock25MHz
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case14-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package14-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCP25050-E/P
Related LinksMCP250, MCP25050-E/P Datasheet, Microchip Technology Distributor
MCP25050-E/P Details Description
Related parts for MCP25050-E/P
RES SMD 2.7 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 3.32K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
INDICATOR 24V 16MM FLUSH GREEN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CABLE 3COND 22AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC OFFLINE SWITCH 65KHZ 7PDIP datasheet.pdf