Microchip Technology MCP40D18T-503E/LT
MCP40D18T-503E/LT picture photo
Mfg. Part Number
MCP40D18T-503E/LT
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Digital Potentiometers
Brief Description
IC DGTL POT 50K 128TAPS SC70-6
Datasheet Download
MCP40D18T-503E/LT.pdf
Availability of MCP40D18T-503E/LT
QUANTITY
MCP40D18T-503E/LT Order Process
Ship out your order
Specifications of MCP40D18T-503E/LT
Internal Part NumberEIS-MCP40D18T-503E/LT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginSC70-6L Qualification 22/Aug/2013
Qualification Report 17/Dec/2013
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Digital Potentiometers
Series-
PackagingCut Tape (CT)
TaperLinear
ConfigurationPotentiometer
Number of Circuits1
Number of Taps128
Resistance (Ohms)50k
InterfaceI²C
Memory TypeVolatile
Voltage - Supply1.8 V ~ 5.5 V
Features-
Tolerance-
Temperature Coefficient (Typ)150 ppm/°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ)100
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Supplier Device PackageSC-70-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCP40D18T-503E/LT
Related LinksMCP40D18, MCP40D18T-503E/LT Datasheet, Microchip Technology Distributor
MCP40D18T-503E/LT Details Description
Related parts for MCP40D18T-503E/LT
RES SMD 620K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 250V 200MA DO35 datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 1.4A 200 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 1A (Switch) SOT-25 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS SKT datasheet.pdf
IC BUS SWITCH 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 93MM datasheet.pdf
RES SMD 1.18K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf