Microchip Technology MCP4131T-103E/SN
MCP4131T-103E/SN picture photo
Mfg. Part Number
MCP4131T-103E/SN
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Digital Potentiometers
Brief Description
IC POT DGTL SNGL 10K SPI 8SOIC
Datasheet Download
MCP4131T-103E/SN.pdf
Availability of MCP4131T-103E/SN
QUANTITY
MCP4131T-103E/SN Order Process
Ship out your order
Specifications of MCP4131T-103E/SN
Internal Part NumberEIS-MCP4131T-103E/SN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationSOIC-8L Copper Bond Wire 18/Sep/2013
SOIC-8L Copper Bond Wire 18/Dec/2013
PCN Assembly/OriginSOIC-8L Copper Bond Wire Revision 06/Feb/2014
Assembly Site Addition 08/Apr/2015
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Digital Potentiometers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TaperLinear
ConfigurationPotentiometer
Number of Circuits1
Number of Taps129
Resistance (Ohms)10k
InterfaceSPI
Memory TypeVolatile
Voltage - Supply1.8 V ~ 5.5 V
Features-
Tolerance-
Temperature Coefficient (Typ)150 ppm/°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ)75
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC N
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCP4131T-103E/SN
Related LinksMCP4131T, MCP4131T-103E/SN Datasheet, Microchip Technology Distributor
MCP4131T-103E/SN Details Description
Related parts for MCP4131T-103E/SN
CONN MOD PLUG 6P2C UNSHIELDED datasheet.pdf
FIXED IND 10MH 70MA 32 OHM TH datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 133MHZ 256CABGA datasheet.pdf
CONN CARTRIDGE ASSEMBLY 3WIRE datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE datasheet.pdf
CONN POWER HEADER BP 8POS GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 20POS datasheet.pdf
LAPPING FILM 266X TYPE P datasheet.pdf
RES 6.81 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 1.25A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf