Microchip Technology MCP4162-104E/MF
MCP4162-104E/MF picture photo
Mfg. Part Number
MCP4162-104E/MF
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Digital Potentiometers
Brief Description
IC POT DGTL SNGL 100K RHEO 8DFN
Datasheet Download
MCP4162-104E/MF.pdf
Availability of MCP4162-104E/MF
QUANTITY
MCP4162-104E/MF Order Process
Ship out your order
Specifications of MCP4162-104E/MF
Internal Part NumberEIS-MCP4162-104E/MF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginDFN-8L Qualification 21/Nov/2013
Mold Compound Qualification 07/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package120
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Digital Potentiometers
SeriesWiperLock™
PackagingTube
TaperLinear
ConfigurationRheostat
Number of Circuits1
Number of Taps257
Resistance (Ohms)100k
InterfaceSPI
Memory TypeNon-Volatile
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Features-
Tolerance-
Temperature Coefficient (Typ)150 ppm/°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ)75
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case8-VDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-DFN-EP (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCP4162-104E/MF
Related LinksMCP4162, MCP4162-104E/MF Datasheet, Microchip Technology Distributor
MCP4162-104E/MF Details Description
Related parts for MCP4162-104E/MF
RES ARRAY 9 RES 100K OHM 10SIP datasheet.pdf
SHUNT .100" BLK AU datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
RES 1.05K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 6A 32VAC/VDC 8AG datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 2W SMBJ datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM RADIAL datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ10A PG16 datasheet.pdf
IC DDR SDRAM 512MBIT 5NS 66TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD .156" 36POS EYELET datasheet.pdf