Microchip Technology MCP41HV31-103E/MQ
MCP41HV31-103E/MQ picture photo
Mfg. Part Number
MCP41HV31-103E/MQ
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Digital Potentiometers
Brief Description
IC DGTL POT 7BIT 10K 20QFN
Datasheet Download
MCP41HV31-103E/MQ.pdf
Availability of MCP41HV31-103E/MQ
QUANTITY
MCP41HV31-103E/MQ Order Process
Ship out your order
Specifications of MCP41HV31-103E/MQ
Internal Part NumberEIS-MCP41HV31-103E/MQ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
MCP41HVX1 Data Sheet Rev 07/Jul/2015
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification Report 28/Jan/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package73
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Digital Potentiometers
Series-
PackagingTube
TaperLinear
ConfigurationPotentiometer
Number of Circuits1
Number of Taps128
Resistance (Ohms)10k
InterfaceSPI
Memory TypeVolatile
Voltage - Supply1.8 V ~ 5.5 V
Features-
Tolerance-
Temperature Coefficient (Typ)100 ppm/°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ)75
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case20-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package20-QFN (5x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCP41HV31-103E/MQ
Related LinksMCP41HV3, MCP41HV31-103E/MQ Datasheet, Microchip Technology Distributor
MCP41HV31-103E/MQ Details Description
Related parts for MCP41HV31-103E/MQ
IC ADC 12BIT 333KSPS 24-SOIC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 7.5A TO220AC datasheet.pdf
FUSE 150MA 600V NON STD SLOW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
SCALABLE SIM CONN. datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 156.25MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf