Microchip Technology MCP42100-I/ST
MCP42100-I/ST picture photo
Mfg. Part Number
MCP42100-I/ST
Brief Description
IC POT DGTL 100K 2CH SPI 14TSSOP
Datasheet Download
MCP42100-I/ST.pdf
Availability of MCP42100-I/ST
QUANTITY
MCP42100-I/ST Order Process
Ship out your order
Specifications of MCP42100-I/ST
Internal Part NumberEIS-MCP42100-I/ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationWire Coating Change 07/Jul/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package96
Series-
PackagingTube
TaperLinear
ConfigurationPotentiometer
Number of Circuits2
Number of Taps256
Resistance (Ohms)100k
InterfaceSPI
Memory TypeVolatile
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Features-
Tolerance±30%
Temperature Coefficient (Typ)800 ppm/°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ)175
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package14-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCP42100-I/ST
Related LinksMCP421, MCP42100-I/ST Datasheet, Microchip Technology Distributor
MCP42100-I/ST Details Description
Related parts for MCP42100-I/ST
IC BATT MON TRPL 5% 12TQFN datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN HEADER 69POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 200POS TYPE E VERT datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 26POS 2MM SMD datasheet.pdf
IC GATE OR 2CH 2-INP 8-XSON datasheet.pdf
TVS DIODE 170VWM 275VC R6 datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 10V 20% 0805 datasheet.pdf
RES 247.09 OHM 1/2W 0.01% AXIAL datasheet.pdf