Microchip Technology MCP4541T-502E/MF
MCP4541T-502E/MF picture photo
Mfg. Part Number
MCP4541T-502E/MF
Brief Description
IC DGTL POT 5K 129TAPS 8-DFN
Datasheet Download
MCP4541T-502E/MF.pdf
Availability of MCP4541T-502E/MF
QUANTITY
MCP4541T-502E/MF Order Process
Ship out your order
Specifications of MCP4541T-502E/MF
Internal Part NumberEIS-MCP4541T-502E/MF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMold Compound Qualification 07/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,300
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TaperLinear
ConfigurationPotentiometer
Number of Circuits1
Number of Taps129
Resistance (Ohms)5k
InterfaceI²C
Memory TypeNon-Volatile
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
FeaturesSelectable Address
Tolerance-
Temperature Coefficient (Typ)150 ppm/°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ)75
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case8-VDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-DFN-EP (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCP4541T-502E/MF
Related LinksMCP4541T, MCP4541T-502E/MF Datasheet, Microchip Technology Distributor
MCP4541T-502E/MF Details Description
Related parts for MCP4541T-502E/MF
IDC CABLE - MSC26K/MC26M/MCG26K datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MOSFET P-CH 70V 3.7A SOT-223 datasheet.pdf
TRANS NPN 15V 70MA 9GHZ SOT23 datasheet.pdf
IC FPGA 221 I/O 324FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
DC/DC CONV 5.2KV ISO SIP7 TH 2W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 55NS 32TSOP datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES 5K OHM RADIAL datasheet.pdf