Microchip Technology MCP6N16-001E/MF
MCP6N16-001E/MF picture photo
Mfg. Part Number
MCP6N16-001E/MF
Manufacturer
Product Category
Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Brief Description
IC OP AMP INSTR 8DFN
Datasheet Download
MCP6N16-001E/MF.pdf
Availability of MCP6N16-001E/MF
QUANTITY
MCP6N16-001E/MF Order Process
Ship out your order
Specifications of MCP6N16-001E/MF
Internal Part NumberEIS-MCP6N16-001E/MF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMCP6N16 Zero-Drift Instrumentation Amplifier
Video FileAmp'titudes Episode 8 - Introduction to INAs
Amp'titudes Episode 9 – INA Gain Settings
Amp'titudes Episode 11 - MCP6N16 Evaluation Board
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package120
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Series-
PackagingTube
Amplifier TypeInstrumentation
Number of Circuits1
Output TypeRail-to-Rail
Slew Rate-
Gain Bandwidth Product500kHz
-3db Bandwidth-
Current - Input Bias2pA
Voltage - Input Offset85µV
Current - Supply1.1mA
Current - Output / Channel10mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)1.8 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-VDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-DFN-EP (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCP6N16-001E/MF
Related LinksMCP6N16, MCP6N16-001E/MF Datasheet, Microchip Technology Distributor
MCP6N16-001E/MF Details Description
Related parts for MCP6N16-001E/MF
CONN HDR 32POS A/PIN STR PCB datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS .100 SGL datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LMX2485E datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
FUSE AUTOMOTIVE 2A 58VDC BLADE datasheet.pdf
RES 1.35K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 88MM datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE PIN datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
MQC-F-APPL. datasheet.pdf
M801 10C 10#20HD PIN PLUG OM datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf