Microchip Technology MCP6N16-100E/MF
MCP6N16-100E/MF picture photo
Mfg. Part Number
MCP6N16-100E/MF
Manufacturer
Product Category
Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Brief Description
IC OP AMP INSTR 8DFN
Datasheet Download
MCP6N16-100E/MF.pdf
Availability of MCP6N16-100E/MF
QUANTITY
MCP6N16-100E/MF Order Process
Ship out your order
Specifications of MCP6N16-100E/MF
Internal Part NumberEIS-MCP6N16-100E/MF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMCP6N16 Zero-Drift Instrumentation Amplifier
Video FileAmp'titudes Episode 8 - Introduction to INAs
Amp'titudes Episode 9 – INA Gain Settings
Amp'titudes Episode 11 - MCP6N16 Evaluation Board
Featured ProductMCP6N16 Zero-Drift Instrumentation Amplifier
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package120
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Series-
PackagingTube
Amplifier TypeInstrumentation
Number of Circuits1
Output TypeRail-to-Rail
Slew Rate-
Gain Bandwidth Product500kHz
-3db Bandwidth-
Current - Input Bias2pA
Voltage - Input Offset85µV
Current - Supply1.1mA
Current - Output / Channel10mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)1.8 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-VDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-DFN-EP (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCP6N16-100E/MF
Related LinksMCP6N16, MCP6N16-100E/MF Datasheet, Microchip Technology Distributor
MCP6N16-100E/MF Details Description
Related parts for MCP6N16-100E/MF
REGULATOR 8V/1.5A INT SWIT VERT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 730KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
HEAT SHRINK Y/G .5" X 25' datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 1M OHM 0404 datasheet.pdf
MICROCONTROLLR SSR BURST-FIRE datasheet.pdf
CAP TANT 0.033UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
MICRO 100C P 10" YEL JACKP NI datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf