Rohm Semiconductor MCR004YZPF1000
MCR004YZPF1000 picture photo
Mfg. Part Number
MCR004YZPF1000
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100 OHM 1% 1/32W 01005
Datasheet Download
MCR004YZPF1000.pdf
Availability of MCR004YZPF1000
QUANTITY
MCR004YZPF1000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR004YZPF1000
Internal Part NumberEIS-MCR004YZPF1000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)0.03W, 1/32W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case01005 (0402 Metric)
Supplier Device Package01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height0.006" (0.15mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR004YZPF1000
Related LinksMCR004Y, MCR004YZPF1000 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR004YZPF1000 Details Description
Related parts for MCR004YZPF1000
RES 25 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 256MBIT 110NS 56TSOP datasheet.pdf
RACK AND PANEL CONNECTOR datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 630V JB 1206 datasheet.pdf
Connector Socket 7 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 50UH 4.77A 30 MOHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
24W7 F SC WATER RES 20A datasheet.pdf
680UF 16V 10X12MM 105C 2000H datasheet.pdf