Rohm Semiconductor MCR004YZPF1003
MCR004YZPF1003 picture photo
Mfg. Part Number
MCR004YZPF1003
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100K OHM 1% 1/32W 01005
Datasheet Download
MCR004YZPF1003.pdf
Availability of MCR004YZPF1003
QUANTITY
MCR004YZPF1003 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR004YZPF1003
Internal Part NumberEIS-MCR004YZPF1003
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.03W, 1/32W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case01005 (0402 Metric)
Supplier Device Package01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height0.006" (0.15mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR004YZPF1003
Related LinksMCR004Y, MCR004YZPF1003 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR004YZPF1003 Details Description
Related parts for MCR004YZPF1003
RES SMD 1.2K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 4.3PF 50V 0603 datasheet.pdf