Rohm Semiconductor MCR004YZPF1820
MCR004YZPF1820 picture photo
Mfg. Part Number
MCR004YZPF1820
Brief Description
RES SMD 182 OHM 1% 1/32W 01005
Datasheet Download
MCR004YZPF1820.pdf
Availability of MCR004YZPF1820
QUANTITY
MCR004YZPF1820 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR004YZPF1820
Internal Part NumberEIS-MCR004YZPF1820
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)182
Tolerance±1%
Power (Watts)0.03W, 1/32W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case01005 (0402 Metric)
Supplier Device Package01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height0.006" (0.15mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR004YZPF1820
Related LinksMCR004Y, MCR004YZPF1820 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR004YZPF1820 Details Description
Related parts for MCR004YZPF1820
CAP FILM 0.056UF 5% 100VDC 1913 datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 36POS .156 GRN datasheet.pdf
TRANS PNP 25V 5A DPAK datasheet.pdf
IC REG CTRLR SGL 2V 16-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 28 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf