Rohm Semiconductor MCR004YZPF24R9
MCR004YZPF24R9 picture photo
Mfg. Part Number
MCR004YZPF24R9
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 24.9 OHM 1% 1/32W 01005
Datasheet Download
MCR004YZPF24R9.pdf
Availability of MCR004YZPF24R9
QUANTITY
MCR004YZPF24R9 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR004YZPF24R9
Internal Part NumberEIS-MCR004YZPF24R9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.03W, 1/32W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case01005 (0402 Metric)
Supplier Device Package01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height0.006" (0.15mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR004YZPF24R9
Related LinksMCR004Y, MCR004YZPF24R9 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR004YZPF24R9 Details Description
Related parts for MCR004YZPF24R9
CONN HEADER 80POS .100 R/A TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125 EXTEND datasheet.pdf
MOSFET P-CH 150V 36A TO-263 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
Connector Socket 7 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 EXTEND 100PO datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 650V 15A TO220-2 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 100POS CABLE SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 25A datasheet.pdf