Rohm Semiconductor MCR004YZPF5102
MCR004YZPF5102 picture photo
Mfg. Part Number
MCR004YZPF5102
Brief Description
RES SMD 51K OHM 1% 1/32W 01005
Datasheet Download
MCR004YZPF5102.pdf
Availability of MCR004YZPF5102
QUANTITY
MCR004YZPF5102 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR004YZPF5102
Internal Part NumberEIS-MCR004YZPF5102
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.03W, 1/32W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case01005 (0402 Metric)
Supplier Device Package01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height0.006" (0.15mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR004YZPF5102
Related LinksMCR004Y, MCR004YZPF5102 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR004YZPF5102 Details Description
Related parts for MCR004YZPF5102
RES 6.8 OHM 1.5W 10% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPST 25A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG RED 1000' datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
CABLE TIE WEATHER RESISTANT:NYL datasheet.pdf
Connector Socket 45 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT FLEX 3POS W/SKTS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 1POS CBL PIN CRMP datasheet.pdf