Rohm Semiconductor MCR004YZPF7502
MCR004YZPF7502 picture photo
Mfg. Part Number
MCR004YZPF7502
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 75K OHM 1% 1/32W 01005
Datasheet Download
MCR004YZPF7502.pdf
Availability of MCR004YZPF7502
QUANTITY
MCR004YZPF7502 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR004YZPF7502
Internal Part NumberEIS-MCR004YZPF7502
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.03W, 1/32W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case01005 (0402 Metric)
Supplier Device Package01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height0.006" (0.15mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR004YZPF7502
Related LinksMCR004Y, MCR004YZPF7502 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR004YZPF7502 Details Description
Related parts for MCR004YZPF7502
LED BLUE DIFFUSED 0805 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 SQ WW datasheet.pdf
IC INVERTER HEX SCHMITT 14-TSSOP datasheet.pdf
OSC SO 425.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
D SUB FE 17W2 PCR UNLOADED_PL3 S datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf