Rohm Semiconductor MCR006YRTF2402
MCR006YRTF2402 picture photo
Mfg. Part Number
MCR006YRTF2402
Brief Description
RES SMD 24K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
MCR006YRTF2402.pdf
Availability of MCR006YRTF2402
QUANTITY
MCR006YRTF2402 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR006YRTF2402
Internal Part NumberEIS-MCR006YRTF2402
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR006YRTF2402
Related LinksMCR006Y, MCR006YRTF2402 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR006YRTF2402 Details Description
Related parts for MCR006YRTF2402
SWITCH DIP 5POS TOP SLIDE 50V datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR ISL62882C datasheet.pdf
IC VOLT LEVEL TRANSLATOR 8-TSSOP datasheet.pdf
MOUNT RECT DIODE RESISTOR 0.006" datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES 93.1 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4PIN SLD CUP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
SL 5.00/05/90 3.2SN OR datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES 1K OHM RADIAL datasheet.pdf