Rohm Semiconductor MCR006YRTF2553
MCR006YRTF2553 picture photo
Mfg. Part Number
MCR006YRTF2553
Brief Description
RES SMD 255K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
MCR006YRTF2553.pdf
Availability of MCR006YRTF2553
QUANTITY
MCR006YRTF2553 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR006YRTF2553
Internal Part NumberEIS-MCR006YRTF2553
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)255k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR006YRTF2553
Related LinksMCR006Y, MCR006YRTF2553 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR006YRTF2553 Details Description
Related parts for MCR006YRTF2553
CONN PCMCIA CARD PUSH-PULL datasheet.pdf
CONN RCPT 50POS R/A Z-PACK HS3 datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 1.65 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 6.98 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
PMI BASE PRESS TO TEST T-3 1/4 datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf