Rohm Semiconductor MCR006YRTF3012
MCR006YRTF3012 picture photo
Mfg. Part Number
MCR006YRTF3012
Brief Description
RES SMD 30.1K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
MCR006YRTF3012.pdf
Availability of MCR006YRTF3012
QUANTITY
MCR006YRTF3012 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR006YRTF3012
Internal Part NumberEIS-MCR006YRTF3012
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR006YRTF3012
Related LinksMCR006Y, MCR006YRTF3012 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR006YRTF3012 Details Description
Related parts for MCR006YRTF3012
RES SMD 820 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A SOT563 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS 22AWG MTA-156 datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB datasheet.pdf
SPARE RECEIVER datasheet.pdf
COAX ADAPTER N TEE FFF 50OHM GEN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 220 OHM 5% 25W datasheet.pdf