Rohm Semiconductor MCR006YRTF4700
MCR006YRTF4700 picture photo
Mfg. Part Number
MCR006YRTF4700
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 470 OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
MCR006YRTF4700.pdf
Availability of MCR006YRTF4700
QUANTITY
MCR006YRTF4700 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR006YRTF4700
Internal Part NumberEIS-MCR006YRTF4700
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)470
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR006YRTF4700
Related LinksMCR006Y, MCR006YRTF4700 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR006YRTF4700 Details Description
Related parts for MCR006YRTF4700
IC PSRAM 64MBIT 70NS 54VFBGA datasheet.pdf
IC ATM/IP INTERWORKING BGA-256 datasheet.pdf
RES SMD 732K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS VERT GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 39000UF 20% 10V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 400VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
22+22 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
IC FPGA 900 I/O 1930BGA datasheet.pdf
RES 30 OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf