Rohm Semiconductor MCR006YRTF4752
MCR006YRTF4752 picture photo
Mfg. Part Number
MCR006YRTF4752
Brief Description
RES SMD 47.5K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
MCR006YRTF4752.pdf
Availability of MCR006YRTF4752
QUANTITY
MCR006YRTF4752 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR006YRTF4752
Internal Part NumberEIS-MCR006YRTF4752
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR006YRTF4752
Related LinksMCR006Y, MCR006YRTF4752 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR006YRTF4752 Details Description
Related parts for MCR006YRTF4752
RES SMD 11 OHM 5% 2/3W 1206 datasheet.pdf
IC POWER SUPPLY SWITCHING 8TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/SKT datasheet.pdf
RES 100 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 250V X7R 0805 datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 33MM datasheet.pdf
DIODE MODULE 1KV 600A 3TOWER datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf