Rohm Semiconductor MCR006YRTF75R0
MCR006YRTF75R0 picture photo
Mfg. Part Number
MCR006YRTF75R0
Brief Description
RES SMD 75 OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
MCR006YRTF75R0.pdf
Availability of MCR006YRTF75R0
QUANTITY
MCR006YRTF75R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR006YRTF75R0
Internal Part NumberEIS-MCR006YRTF75R0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR006YRTF75R0
Related LinksMCR006Y, MCR006YRTF75R0 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR006YRTF75R0 Details Description
Related parts for MCR006YRTF75R0
IC DRIVER HIGH/LOW DRIVER 14-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 887 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
MINI MI II 16POS W/CLIP ASSY datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ HCSL SMD datasheet.pdf