Rohm Semiconductor MCR006YRTJ244
MCR006YRTJ244 picture photo
Mfg. Part Number
MCR006YRTJ244
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 240K OHM 5% 1/20W 0201
Datasheet Download
MCR006YRTJ244.pdf
Availability of MCR006YRTJ244
QUANTITY
MCR006YRTJ244 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR006YRTJ244
Internal Part NumberEIS-MCR006YRTJ244
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR006YRTJ244
Related LinksMCR006, MCR006YRTJ244 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR006YRTJ244 Details Description
Related parts for MCR006YRTJ244
SWITCH SPST TIN 10 SEC 50V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 750KHZ RRO 16DFN datasheet.pdf
IDC CABLE - HKR14H/AE14M/HPK14H datasheet.pdf
FORK TERMINAL 22-18AWG #10 STUD datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 1A SOT223 datasheet.pdf
RES 182 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V 10% BP 1825 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 20% 2312 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 61POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 2% 22W 2512 datasheet.pdf