Rohm Semiconductor MCR006YRTJ275
MCR006YRTJ275 picture photo
Mfg. Part Number
MCR006YRTJ275
Brief Description
RES SMD 2.7M OHM 5% 1/20W 0201
Datasheet Download
MCR006YRTJ275.pdf
Availability of MCR006YRTJ275
QUANTITY
MCR006YRTJ275 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR006YRTJ275
Internal Part NumberEIS-MCR006YRTJ275
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR006YRTJ275
Related LinksMCR006, MCR006YRTJ275 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR006YRTJ275 Details Description
Related parts for MCR006YRTJ275
IC ADC 12BIT HS LC2MOS 24-SOIC datasheet.pdf
EVALUATION MOD FOR BQ26220-001 datasheet.pdf
RES 3.3 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS BOX MNT SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 25V 25A DO4 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf