Rohm Semiconductor MCR006YRTJ395
MCR006YRTJ395 picture photo
Mfg. Part Number
MCR006YRTJ395
Brief Description
RES SMD 3.9M OHM 5% 1/20W 0201
Datasheet Download
MCR006YRTJ395.pdf
Availability of MCR006YRTJ395
QUANTITY
MCR006YRTJ395 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR006YRTJ395
Internal Part NumberEIS-MCR006YRTJ395
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.9M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR006YRTJ395
Related LinksMCR006, MCR006YRTJ395 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR006YRTJ395 Details Description
Related parts for MCR006YRTJ395
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SERIAL-IN 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS .100" SNGL HORZ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
CA SM 12F OFNP MPO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.33A 125 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
MINI50 VHDR 24CKT BLK POL A datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf