Rohm Semiconductor MCR006YRTJ430
MCR006YRTJ430 picture photo
Mfg. Part Number
MCR006YRTJ430
Brief Description
RES SMD 43 OHM 5% 1/20W 0201
Datasheet Download
MCR006YRTJ430.pdf
Availability of MCR006YRTJ430
QUANTITY
MCR006YRTJ430 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR006YRTJ430
Internal Part NumberEIS-MCR006YRTJ430
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR006YRTJ430
Related LinksMCR006, MCR006YRTJ430 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR006YRTJ430 Details Description
Related parts for MCR006YRTJ430
TERM BLOCK PLUG 3POS 5.08MM datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SAMPLING W/TH 24DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS .100" SGL PCB datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS .050" STR PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
ANT WHIP MC CC 406-430MHZ datasheet.pdf
CONN N MALE SOLDER-ON RG58 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 2.84K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf