Rohm Semiconductor MCR006YRTJ5R6
MCR006YRTJ5R6 picture photo
Mfg. Part Number
MCR006YRTJ5R6
Brief Description
RES SMD 5.6 OHM 5% 1/20W 0201
Datasheet Download
MCR006YRTJ5R6.pdf
Availability of MCR006YRTJ5R6
QUANTITY
MCR006YRTJ5R6 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR006YRTJ5R6
Internal Part NumberEIS-MCR006YRTJ5R6
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient-200/ +600ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR006YRTJ5R6
Related LinksMCR006, MCR006YRTJ5R6 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR006YRTJ5R6 Details Description
Related parts for MCR006YRTJ5R6
IC OPAMP GP 3MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
ADAPTER datasheet.pdf
BOOT MOLDED R/A SIZE 21 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HDR 32POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
RES SMD 5.62 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf