Rohm Semiconductor MCR006YZPF1001
MCR006YZPF1001 picture photo
Mfg. Part Number
MCR006YZPF1001
Brief Description
RES SMD 1K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
MCR006YZPF1001.pdf
Availability of MCR006YZPF1001
QUANTITY
MCR006YZPF1001 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR006YZPF1001
Internal Part NumberEIS-MCR006YZPF1001
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductROHM Chip Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR006YZPF1001
Related LinksMCR006Y, MCR006YZPF1001 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR006YZPF1001 Details Description
Related parts for MCR006YZPF1001
TVS DIODE 13.6VWM 22.5VC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 715 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
CAP CER 15UF 25V X7R 1812 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 16V 10% 2312 datasheet.pdf
RES SMD 243K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CONN HDR 48POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
STCKY WH 24X36'' 30SHT 8 PER CAS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 15V 2214 datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf