Rohm Semiconductor MCR006YZPF1100
MCR006YZPF1100 picture photo
Mfg. Part Number
MCR006YZPF1100
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 110 OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
MCR006YZPF1100.pdf
Availability of MCR006YZPF1100
QUANTITY
MCR006YZPF1100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR006YZPF1100
Internal Part NumberEIS-MCR006YZPF1100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package15,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)110
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR006YZPF1100
Related LinksMCR006Y, MCR006YZPF1100 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR006YZPF1100 Details Description
Related parts for MCR006YZPF1100
IDC CABLE - HSR34H/AE34M/HPL34H datasheet.pdf
SWITCH DIP SPST SLIDE 8POS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
OSC MEMS 49.152MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 15+PE INLINE SKT CRIMP datasheet.pdf
WTB 1.25 WAFER 180 DIP datasheet.pdf
ASSY PCB TEST BOARD datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 5% 15V 2214 datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf