Rohm Semiconductor MCR006YZPF1132
MCR006YZPF1132 picture photo
Mfg. Part Number
MCR006YZPF1132
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 11.3K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
MCR006YZPF1132.pdf
Availability of MCR006YZPF1132
QUANTITY
MCR006YZPF1132 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR006YZPF1132
Internal Part NumberEIS-MCR006YZPF1132
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package15,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR006YZPF1132
Related LinksMCR006Y, MCR006YZPF1132 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR006YZPF1132 Details Description
Related parts for MCR006YZPF1132
CONN SOCKET IDC 20POS W/STR TIN datasheet.pdf
INPUT MODULE 4 ANALOG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
MOLDED NYLON BUTT SPLC FLARED datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 422 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Socket 57 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE ZENER 12.88V 500MW SOD80 datasheet.pdf