Rohm Semiconductor MCR006YZPF1212
MCR006YZPF1212 picture photo
Mfg. Part Number
MCR006YZPF1212
Brief Description
RES SMD 12.1K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
MCR006YZPF1212.pdf
Availability of MCR006YZPF1212
QUANTITY
MCR006YZPF1212 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR006YZPF1212
Internal Part NumberEIS-MCR006YZPF1212
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR006YZPF1212
Related LinksMCR006Y, MCR006YZPF1212 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR006YZPF1212 Details Description
Related parts for MCR006YZPF1212
IC LASR DRVR 155MBPS 5.5V 10MSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 384B FLASH 8DFN datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 105 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN HDR 53POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
COUPLER 5-1200MHZ 8DB SM55A FR4 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf