Rohm Semiconductor MCR006YZPF1502
MCR006YZPF1502 picture photo
Mfg. Part Number
MCR006YZPF1502
Brief Description
RES SMD 15K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
MCR006YZPF1502.pdf
Availability of MCR006YZPF1502
QUANTITY
MCR006YZPF1502 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR006YZPF1502
Internal Part NumberEIS-MCR006YZPF1502
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR006YZPF1502
Related LinksMCR006Y, MCR006YZPF1502 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR006YZPF1502 Details Description
Related parts for MCR006YZPF1502
DEKAFIX GW 5 MARKED 188 50/CD datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK DP3T STR PC 28V datasheet.pdf
IC DELAY LINE 1024TAP PROG 32MLF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CAP CER 20PF 100V 5% BP 1206 datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ10B M32 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
SQUARE PIN datasheet.pdf
2000MM/80" datasheet.pdf
SCA 9SMPR090F14OF S datasheet.pdf
CONN DSUB 9POS datasheet.pdf