Rohm Semiconductor MCR006YZPF18R0
MCR006YZPF18R0 picture photo
Mfg. Part Number
MCR006YZPF18R0
Brief Description
RES SMD 18 OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
MCR006YZPF18R0.pdf
Availability of MCR006YZPF18R0
QUANTITY
MCR006YZPF18R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR006YZPF18R0
Internal Part NumberEIS-MCR006YZPF18R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductROHM Chip Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR006YZPF18R0
Related LinksMCR006Y, MCR006YZPF18R0 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR006YZPF18R0 Details Description
Related parts for MCR006YZPF18R0
LED 7-SEG SGL CA RED RHDP .3" datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ22 23 OLIV datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 14 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf