Rohm Semiconductor MCR006YZPF2101
MCR006YZPF2101 picture photo
Mfg. Part Number
MCR006YZPF2101
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.1K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
MCR006YZPF2101.pdf
Availability of MCR006YZPF2101
QUANTITY
MCR006YZPF2101 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR006YZPF2101
Internal Part NumberEIS-MCR006YZPF2101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package15,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR006YZPF2101
Related LinksMCR006Y, MCR006YZPF2101 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR006YZPF2101 Details Description
Related parts for MCR006YZPF2101
IC DUAL 2:4 DECODER/DEMUX 16SOIC datasheet.pdf
IC MPU SUPER 2.925V SOT23-6 datasheet.pdf
CAP CER 390PF 2KV X7R 1812 datasheet.pdf
IC AMP STER CLASS D 2.4W 14TDFN datasheet.pdf
RES SMD 10.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 124K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
18+18 DIL VERT SMT HDR P/P datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 500MW DO213AB datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 26POS DR LOW P datasheet.pdf