Rohm Semiconductor MCR006YZPF2204
MCR006YZPF2204 picture photo
Mfg. Part Number
MCR006YZPF2204
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.2M OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
MCR006YZPF2204.pdf
Availability of MCR006YZPF2204
QUANTITY
MCR006YZPF2204 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR006YZPF2204
Internal Part NumberEIS-MCR006YZPF2204
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package15,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.2M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR006YZPF2204
Related LinksMCR006Y, MCR006YZPF2204 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR006YZPF2204 Details Description
Related parts for MCR006YZPF2204
CONN RECEPT 2POS 22AWG MTA100 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf