Rohm Semiconductor MCR006YZPF24R3
MCR006YZPF24R3 picture photo
Mfg. Part Number
MCR006YZPF24R3
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 24.3 OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
MCR006YZPF24R3.pdf
Availability of MCR006YZPF24R3
QUANTITY
MCR006YZPF24R3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR006YZPF24R3
Internal Part NumberEIS-MCR006YZPF24R3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package15,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR006YZPF24R3
Related LinksMCR006Y, MCR006YZPF24R3 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR006YZPF24R3 Details Description
Related parts for MCR006YZPF24R3
IC FPGA 64 I/O 84PLCC datasheet.pdf
CABLE D-SUB - AMU37B/AE37M/X datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 56SDIP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 3A 120V datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 82 OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 11POS 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf